fbpx

Loading... Please wait!

Business development manager

19/03/2019

Full Time
Ploiesti
Posted 7 months ago

Reliable express transport !

Planificarea strategică este o parte cheie a acestui loc de munca, deoarece va fi responsabilitatea MANAGERULUI DE DEZVOLTARE pentru a dezvolta afaceri noi pentru companie. Acest lucru necesita o cunoastere aprofundata a pieței si a serviciilor pe care compania le ofera, și deasemenea, a concurenților companiei.

Expertizele practice necesare performarii pe post

  1. experienta de minim 2 ani in domeniul logistica/transport; SCM
  2. experienta de minim 4 ani in posturi de conducere
  3. experienta in achizitii
  4. experienta in coordonare distributie
  5. experienta in managementul stocurilor, depozitarii; fluxuri de marfa
  6. experienta in car fleet management
  7. procesare date , analize, elaborare procedure
  8. Excelente abilitati de comunicare verbal, non-verbal,scris;
  9. Integritate si principii solide de etica profesionala.
  10. Abilitatea de a se ocupa de mai multe surse de date si/sau opinii si de a analiza, dezvolta, apara si implementa directiile strategice

Permis auto

Categoria B

Atributii :

-Gaseste directii strategice de dezvoltare a companiei prin dezvoltarea portofoliului clienti si furnizori;

-Dezvolta permanent transportul rutier (inport/export/intracomunitar/international) , aerian , naval si feroviar;
-Stabileste obiectivele strategice legate de vanzari;
-Identifica si atrage resursele necesare pentru implementarea noilor idei de afaceri;
-Prospecteaza piata in domeniul vanzarilor, monitorizeaza particularitatile acesteia si tendintele de dezvoltare;
-Dezvolta legaturi cu actualii client si atrage noi clienti;
-Identifica si evalueaza partenerii de afaceri pentru realizarea obiectivelor strategice. reprezinta compania in relatiile protocolare cu furnizorii, clientii si alte organizatii/companii cu un impact asupra activitatii companiei;
-Promoveaza produsele si serviciile companiei, in functie de strategia companiei si bugetul disponibil, evidentiind avantajele competitive raportate la oferta existenta pe piata;
-Se preocupa de promovarea unei imagini pozitive a companiei, care sustine interesele de dezvoltare pe termen lung, in toate contextele oportune.

-este responsabil cu privire la comunicarea eficienta intre diferitele compartimente: comercial,contabil, vanzari, marketing,dispecerat, transporturi;

– coordoneaza baza de date cu privire la toate activitatile de transport pentru a se putea urmari in orice moment situatia livrarilor si a transporturilor de marfa efectuate sau in curs de efectuare;

–  Administreaza flota auto si bugetul alocat

– Mentine relatia cu societatea de asigurari si urmareste dosarele de dauna

– Pastreaza legatura cu autoritatile rutiere si furnizorii relevanti

– Obtinerea licentelor de transport si a celor de executie pentru autovehicule

–  Elaboreaza proceduri de lucru pentru buna functionare ( dispecerizare/aprovizionare, emitere comenzi, livrare, distributie, receptie, neconformitati) si urmareste respectarea acestora
– Asigura respectarea prevederilor legale in relatiile cu institutiile statului/statelor in care ne desfasuram activitatea si cele contractuale in relatia cu partenerii

– Asigura si controleaza relatiile de afaceri cu furnizorii de servicii si clientii companiei, pe linie logistica-transport

– Cereri  de feed-back din cadrul companiei  si/ sau de la client , furnizori externi, etc.

– Strategii privind cresterea eficientei activitatilor coordonate pentru minimizarea costurilor si cresterea efectiva a veniturilor societatii , etc

– Conlucrarea zilnica cu celelalte departamente (dezvoltare, dispecerizare, comercial,contabil, marketing, auto) pentru aplicarea hotaririlor luate conform planului de dezvoltare

– Supervizeaza procesele de inventariere lunare si/sau anuale

– Indeplinirea tuturor sarcinilor de serviciu de catre personalul din subordine pentru desfasurararea in cele mai bune conditii a activitatii de transport, dispecerizare , manipulare, incarcare, distributie

– Urmareste situatia livrarilor si a transporturilor de marfa efectuate sau in curs de efectuare in colaborare cu Departamentul AUTO

– Eficientizeaza rutele si costurile aferente

– Reprezinta compania la nivel financiar contabil, in relatia cu companiile de consultanta, organismele de control financiar contabil si ale statului, astfel incat sa transpara profesionalismul si politica firmei

– Recruteaza si selecteza echipa in functie de competentele necesare

– Realizara rapoarte de activitate si prognozarea cheltuielilor aferente departamentului

– Identifică factori care împiedică realizarea planului de vânzări şi propune căi de optimizare a acestuia;

– Indeplinirea normelor legislative,  protectia muncii, PSI, curatenie

Responsabilități:

  • Atingerea sau depasirea targetului lunar de vânzări și încasări ;
  • Luarea măsurilor pentru încasarea eficientă a contravalorii serviciilor prestate
  • Respectarea standardelor cu privire la imaginea firmei
  • Respectarea legislaţiei specifice domeniului său de activitate

Cunoștințe necesare:

  • Tehnici de vânzare directă şi indirectă
  • Tehnici de negociere
  • Operare suita MS Office ( Excel, Word,Outlook, etc.)
  • Limba engleză (citit, scris, vorbit)
  • Cunoaşterea generală a mediului de afaceri in domeniu transportului
  • Tehnici şi instrumente financiar-contabile
  • Cunoaşterea legislaţiei în domeniu
  • Disponibilitate pentru deplasări în afara orasului de reşedinţă;Ce Oferim:Salariu motivant;
    Bonuri de masa
    Laptop si telefon
    Oportunitatea de a lucra intr-o echipa tanara si dinamica
    Birou si material de birotica care sa iti fie de ajutor la organizarea muncii
    Oportunitatea de a creste profesional si financiar in functie de competente si rezultate
    Seriozitate
    Cadouri surpriza;
    Atmosfera placuta si distractie

Daca ai citit acest anunt, te potrivesti cu descrierile de mai sus si ai vrea sa lucrezi in echipa noastra, trimite­-ne un e­mail cu CV-ul tau la adresa:
angajari@ianiscargo.ro sau foloseste formularul de mai jos !

Te asteptam in echipa noastra !

Job Features

LImba strainaEngleza

A valid phone number is required.

See you on facebook

Keep in contact with us